Chyby v našej životospráve a stravovaní

Chyby v našej životospráve a stravovaní

Viete, prečo sa Vám nedarí schudnúť?

Ak už sa niekoľko rokov pokúšate schudnúť, ale ani do dnešného dňa sa Vám to nepodarilo, tak to nebude náhoda. Tí, ktorí sú už „profíci v diéte“ si vždy nájdu zázračné metódy, ktoré sú ešte novšie a ešte viac in, a zaručujú úspech.

Chyby v našej životospráve a stravovaní

Neúspechy našich diét vyplývajú z chýb našej životosprávy a stravovania.

Žiaľ úspešnému schudnutiu z tukov zabraňujú aj lieky a hormonálne problémy. Či sa tieto vymenované problémy vyskytujú aj vo Vašom prípade, by bolo najlepšie konzultovať s poradcom INSUMED.

Pozrime sa na chyby, za ktoré sa nám mstí naše telo, ktoré sú tie činitele, kvôli ktorým sa nám nedarí schudnúť?

Hladovanie

Jeho výsledkom je jojo efekt: tučný – chudý – tučnejší – menej chudý – ešte tučnejší

Jedno stravovanie denne

Zvyčajne večer „vykrádame chladničku“.

Celý deň tvrdo pracujeme, nemáme čas ani na raňajky, ani na obed, preto kým sa dostaneme domov nás vlčí hlad nasmeruje priam do chladničky. Nezadržateľne sa napchávame dobrotami a ešte si to aj vysvetlíme pre seba, že si zaslúžime také malé odmeny a radosť, ktorú nám dáva jedlo. Výsledkom toho sa po čase stáva väčšia konfekčná veľkosť našich šiat.

 

Viac ako tri jedlá denne

Veľa malých dávok tiež viac škodí, ako prispieva. Neustále zobnutie, pojedávanie, maškrtenie (je jedno, ako to nazývame) zvýši hladinu inzulínu v našej krvi, čo blokuje spaľovanie tukov, ba dokonca pomáha k uskladneniu momentálne nepoužitej energie v tukových tkanivách. Je Vám to známe? „Skoro nič nejem celý deň, NEROZUMIEM tomu, prečo priberám?“

Pravidelná konzumácia alkoholu vo veľkom množstve

Alkohol nie je iba „pomalý zabijak“, ale obsahuje aj veľmi veľa energií. Dokonca zvyšuje aj pocit hladu, a pod vplyvom alkoholu sa stávame aj ľahkomyseľným. Neskôr nám môžu pôsobiť výčitky svedomia skonzumované lekvárové buchty, ktoré do našej diéty nepatria, hlavne keď sme si ich dali aj 4-5. To, čo našporíme na slanine a chlebe, to kompenzujú alkoholické nápoje. 1 fľaša alebo krígeľ piva obsahuje 240 kcal, 1 dl vína obsahuje 68 kcal, ak počas diéty vypijeme pol litra za účelom prepláchnutia hrdla po nízkotučných morčacích prsiach, to už znamená konzumáciu 340 kcal. Najvyššiu energiu majú pálenky, z ktorých už poldecák, ktorý u nás je zaužívaná mierka, obsahuje 100 kcal energie.

Konzumácia veľkého množstva ovocia, hlavne vo večerných hodinách

Veru. Hoci vždy počujeme: ovocie je zdravé, ba ovocie je najzdravšie, je kľúčom k predchádzaniu všetkých ochorení, atď. Je to iba polovica pravdy, iba jedna strana mince. Vedeli ste, že v 10 dkg hrozna nájdeme 68 – 70 kcal energie? Konzumáciou 10 dkg banánu do nášho organizmu dostaneme 94 kcal? Ak to zdravé ovocie konzumuje napríklad na večeru („je to iba ovocie“), tak neúprosne začneme priberať. „Medzi dvoma hlavnými chodmi málo ovocia nemôže uškodiť!“ – si myslí najväčšia časť ľudí, ba nakoľko je ovocie zdravé, ešte si utíšia aj svoje svedomie tým, že skonzumujú niečo dobré, tým pádom prispievajú k svojmu zdraviu. Hoci keby vedeli, že aký výsledok majú takéto ovocné desiaty, olovranty medzi hlavnými chodmi, určite by ich vynechali. Smerujú k obéznosti, resp. zabraňujú chudnutiu. Aj ovocie má svoje miesto v zdravom stravovaní. Že kde presne, o tom Vám informácie poskytnú poradcovia INSUMED.

Prevrátenie harmonického výživového zloženia

Náš organizmus potrebuje bielkoviny, sacharidy a tuky, ale nie je jedno, že denne v akom množstve a ani to, v ktorej časti dňa z čoho koľko skonzumujeme. Radikálne opustenie ktoréhokoľvek zdroja výživy nespôsobuje dlhodobé schudnutie, ale zapríčiňuje objavenie sa príznakov nedostatku. Musíme skonštatovať, že metabolizmus ľudí nie je totožný, pre niektorých sú lepšie bielkoviny a iným zas sacharidy, sú aj takí, ktorých organizmus rovnako ľahko a bez negatívnych následkov spracuje a zúžitkuje všetky zdroje výživy.

Nedostatočné množstvo spotreby vody

 

K normálnemu fungovaniu nášho metabolizmu okrem iných potrebujeme aj optimálne množstvo vody. Tie dávnejšie uskladnené toxické látky, ktoré počas diéty sa dostanú von z telesných tukov je potrebné „vymyť“ z nášho organizmu a k tomu potrebujeme vodu. Konzumácia vody izbovej teploty alebo chladenej zvyšuje metabolizmus, nakoľko vodu, ktorá je chladnejšia ako teplota organizmu, musí zohriať na 36,5 – 37 stupňov. Intenzívny metabolizmus prispieva k spaľovaniu tukov.

Konzumácia ovocných štiav

Obsah cukru ovocných štiav sa veľmi ľahko vstrebáva, na rýchlo sa stupňujúcu hladinu cukru v krvi organizmus odpovedá zvýšenou inzulínovou sekréciou. Vysoká hladina inzulínu obmedzuje spaľovanie tukov a zvyšuje uskladnenie tukov. Oplatí sa pozrieť na zoznam zložiek, ktoré sa nachádzajú na balení ovocných štiav, a venovať veľkú pozornosť obsahu kalórií a cukru v 100 ml. V záujme toho, aby sme neublížili sebe samému, túto analýzu vykonajme posediačky.

Očakávať chudnutie iba od športu

Nadváha obmedzuje vykonanie športov, ktoré si vyžiadajú veľa energie. Po športovaní budeme mať aj hlad, je dosť náročné si nájsť rovnováhu medzi stravovaním a športom tak, aby sme mohli schudnúť z tukov. Počas športovania organizmus energiu potrebnú k pohybu čerpá z rôznych zdrojov energie. Ak športujeme nesprávne, tak môžeme dosiahnuť aj to, že strácame svalovú hmotnosť a neschudneme z tukov. Najlepšie je, keď začneme športovať pod dohľadom trénera, tak môžeme obísť nepríjemným prekvapeniam.
Pre zaujímavosť, ale v žiadnom prípade nie pre rozhorčenie, dopyt po energií na jednu hodinu niekoľkých pohybov:
– plávanie 500 kcal
– beh 560 kcal
– lyžovanie 500 kcal
– tenis 590 kcal
– bicyklovanie 450 kcal
– chôdza 200 kcal
– štiepenie dreva 440 kcal
– horolezectvo 1000 kcal
K strate 1 kg ľudského tuku musíme spáliť 7000 kcal energie tak, aby sme toto množstvo po športovaní nenahradili pivom a vareným kolienkom.
Napríklad hodnotu 7000 kcal má: 14 hodín plávania, 12,5 hodín behu, 35 hodín chôdze alebo 7 hodín horolezectva.

Zázračné prípravky

Alebo prípravky, ktoré sa zdajú byť zázračné, ak máme šťastie „iba“ nezaberajú, ale mnoho takýchto výrobkov môže byť aj škodlivých. Samozrejme preto, lebo zasahujú do normálneho fungovania ľudského organizmu. Je dobré vedieť, že k tomu, aby sme schudli 1 kg ľudského tuku, musíme prijať o 7000 kcal menej energie, vtedy sa začína rozklad tuku. Teoreticky. Avšak v praxi to funguje inak. Bez lekárskeho dohľadu je ťažké riadiť a kontrolovať tento proces. Náš organizmus len ťažko presvedčíme o tom, aby sa zriekol svojej tukovej masy. Chýbajúcu energiu by radšej nahradil zo svalov. Túto negatívnu tendenciu kompenzovať zázračnými prípravkami a zázračnými diétami je veľmi nerozumné.

Kozmetické riešenia

Tie neodstránia skutočný dôvod nadváhy. Umelé kozmetické alebo chirurgické odstránenie podkožného tuku prinesie iba dočasný výsledok, z ktorého sa tešíme po zákroku. Nadváha nie je náhodná a jej biologické príčiny neodstránia zákroky, lebo naše zvyky ostávajú naďalej také isté. Mechanické odstránenie brušného alebo viscerálneho tuku je absolútne nemožné, hoci tento tuk, ktorý sa nachádza v brušnej dutine je ozajstným strašiakom, ten znamená najväčšie riziko pre vytváranie sa srdcovo-cievnych ochorení a cukrovky. Kým sa nám nepodarí dostať brušné tuky na normálnu hladinu, dovtedy vždy budeme mať problémy s našou váhou.

Dobré, chutné jedlá a nápoje: zdroje jediných radostí

Život je v čoraz väčšom zhone a informácie kolujú okolo nás v neskutočne rýchlom tempe. Je oveľa jednoduchšie niekomu zavolať, alebo poslať e-mail, ako cizelovanými písmenami napísať list na voňavý papier akurátne, použitím dobre premyslených výrazov. Je jednoduchšie ľahnúť si pred telku, ako si vychutnávať obsah jednej dobrej knihy, porozmýšľať nad jej zmyslom. Kto by už mal čas sa napĺňať takými tradičnými zdrojmi radosti, ako je rodina, kamaráti, cestovanie, výlety, užívať si záľuby, ktoré nám robia radosť, nehovoriac o divadle alebo kine. Celý deň pracujeme, pre iných alebo pre seba, a ten, kto sa dnes zastaví, aby sa zahľadel, ten žiaľ aj zaostáva. A to je takmer nemožné dohnať. Všetka naša energia je v záujme udržania hospodárskeho a spoločenského záujmu a na nič iné nemáme už silu. Avšak toto zapríčiňuje istú vnútornú prázdnotu, nešťastie. Na vyplnenie tejto prázdnoty neexistuje rýchlejší a jednoduchší spôsob ako jedenie a pitie. Ak jediným zdrojom našej radosti sú tieto veci, tak jeho výsledok uvidíme na váhe.

Stres, ktorý zapríčiňuje diéta

Ak ste mali čas na to, aby ste v pohode, pomaly pribrali, tak majte dostatok trpezlivosti na to, aby ste schudli. Stres zvyšuje tvorbu takých hormónov, ktoré zabraňujú schudnutiu z tukov. Musíme dať dostatok času nášmu organizmu, aby odbúral nadbytočný tuk. Denným alebo denne viackrát vykonaným vážením viac škodíme sebe, nakoľko zbytočné kilá za pár minút zmiznú iba v reklamách. Týždenné schudnutie 0,5 – 1 kg z tuku je reálne, ale aj to závisí od metódy.

Počítanie kalórií

Kúpime si múdru knihu, v ktorej nájdeme kalorickú hodnotu každej potraviny. Sadneme si a začneme počítať energetickú hodnotu našich nedeľných raňajok. Vytiahneme si kuchynskú váhu, kalkulačku, papier, pero. Počítame, počítame, naša káva už vychladne, na praženici so slaninou už nám skrehne masť. Nasleduje matematické zmapovanie obeda, večere, ba aj desiaty a olovrantu. Ak nemáme šťastie, tak i ostatní členovia rodiny zbystria pozornosť na našu usilovnú prieskumnú prácu a poprosia nás, aby sme zostavili aj im plán na dennú dávku prijatej energie. Alebo nás odhovoria: „ ty ani nemusíš schudnúť, si dobrý tak, ako si!“, lebo vidia, že Váš život sa otáča iba okolo toho. Preto metódou rátania kalórií dokážu schudnúť iba veľkí fanatici, ktorí sú odhodlaní, ale väčšina po týždni pekne zabudne na múdru knihu a jednoduchšie a rýchlejšie riešenie (alebo také, ktoré sa zdá byť jednoduchším a rýchlejším) začne hľadať v bulvári alebo na internete.

Prihlásiť sa na odber noviniek

Čo sa stane, ak sa tu zaregistrujete?
Dostanete celoštátne novinky a informačné materiály, alebo môžete kontaktovať INSUMED lekárov.
Ďakujeme, že ste sa k nám pridali!

INSUMED produkty