INSUMED pôst

Autor:

Dr. Kevei Péter
Vedúci lekár INSUMED Maďarsko

INSUMED pôst

Pred začatím fázy chudnutia INSUMED diéty  (2. fáza) je užitočné zaviesť dva (alebo zriedka viac) dni pôstu alebo – ako to nazývame my – štartovací deň.

Štartovacie dni – úloha inzulínu

Nadváha je spojená so vznikom inzulínovej rezistencie. To znamená, že na dosiahnutie rovnakého inzulínového účinku (teda na to, aby sa cukor dostal do buniek a premenil na energiu) je potrebných čoraz viac inzulínu. Je to, akoby bunky neboli schopné reagovať na inzulín.
Inzulínová rezistencia je škodlivá nielen pre metabolizmus uhľohydrátov, ale aj pre metabolizmus tukov. Metabolizmus tukového tkaniva začne zásobovať a brzdiť tvorbu cukru z tuku, čo by bola skutočná funkcia tukového tkaniva ako zásobárne energie. Inzulínová rezistencia spôsobená nadváhou teda posúva náš už narušený metabolizmus smerom k ďalšiemu ukladaniu tukov, teda k priberaniu. Minimálne dvojdňovým INSUMED pôstom (podľa výskumov jeden deň nie je postačujúci) prelomíme inzulínovú rezistenciu spôsobenú vysokou hladinou inzulínu. Tým znížime inhibíciu metabolizmu tukov v našich orgánoch, najmä v pečeni, svaloch a tukovom tkanive. Inzulínovú rezistenciu je možné znížiť pomocou akejkoľvek diéty (s výrazným znížením kalórií), avšak ak nás prepadne hlad počas pôstu a diéty, máme tendenciu ustúpiť od diéty a vzdať to. Na druhej strane drastický pokles hladiny inzulínu znižuje chuť do jedla a schopnosť tkanív zadržiavať vodu, tak začína výrazne ubúdať telesná hmotnosť. V neposlednom rade má pôst duchovný efekt. Pripravuje našu myseľ na dlhú cestu, na obdobie chudnutia, zbavíme sa starých návykov a začíname budovať nové návyky.

Trvanie INSUMED pôstu

Počas dvojdňového pôstu konzumujeme aspoň 4 krát (alebo viac) špeciálny na lekárske účely určený INSUMED Trinkmahlzeit jedlo, vo forme koktailu a najmenej 2-2,5 litra nápoja bez cukru (najlepšie vody). INSUMED poradca určí presné množstvo, najvhodnejšie pre pacienta.

 

insumed-1-faza-1 - Konepcia

 

INSUMED pôst sa môže používať aj na liečbu stukovatenej pečene (NAFLD – non-alcoholic fatty liver disease). V takýchto prípadoch je niekoľkodňový pôst alebo dlhší pôst pod riadnym lekárskym dohľadom účinný pri znižovaní obsahu tuku v pečeni. Je dôležité sledovať laboratórne výsledky a zloženie tela.

 

Opätovné naštartovanie chudnutia 

INSUMED pôst môže byť užitočný pri „opätovnom naštartovaní“ spomaleného chudnutia alebo pri obnovení chudnutia počas obdobia bez diéty. Je dôležité vedieť, že denné porušovanie stravovacích zásad nevedie k obezite, ale chudnutie sa môže zastaviť. Rozvoj inzulínovej rezistencie si vyžaduje trvalý prebytok kalórií a na jej zníženie je užitočný pôst.
Väčšina našich pacientov si vyberá dvojdňový pôst počas víkendu. Existujú zamestnania a životné situácie, v ktorých sa neodporúča postiť, preto je dôležité to prekonzultovať so svojím poradcom.

Váš INSUMED poradca spolu s vami vypracuje osobný výživový plán pre každú zo štyroch fáz a prekonzultuje, ktorá forma cvičenia alebo športu je pre váš životný štýl najvhodnejšia. Týmto spôsobom si osvojíte nové stravovacie návyky, ktoré zapadnú do vášho nového životného štýlu a umožnia vám udržať si dosiahnuté výsledky.

Nežiaduce účinky INSUMED-u

INSUMED produkty sú špeciálne na lekárske účely určené jedlá. Nie sú to lieky, nemajú žiadne účinné látky, takže nemajú žiadne nežiaduce ani vedľajšie účinky.
Ako každá látka, ktorá sa dostane do nášho tela, pôsobí v nejakej forme na naše telo. INSUMED jedlo, ako každé jedlo, môže u citlivých osôb spôsobiť potravinovú alergiu. Zoznam alergií na INSUMED produkty si môžete stiahnuť z našej webovej stránky alebo si ich môžete vyžiadať od svojho poradcu. Riešenie je jednoduché, podozrivé jedlo alebo skupinu potravín je potrebné zo stravy vylúčiť.
Buďme však rozvážni pri vyvodení takéhoto záveru. Koho z Vás už napadlo, že menu z rýchleho občerstvenia môže spôsobiť žihľavku? Alebo prívarky v jedálni vysoký tlak? Skutočne nám padajú vlasy z INSUMED? Keď už podozrenie padne na potraviny, nemôže to byť celozrnné pečivo kúpené v obchode? Verte mi, nie je to o nič menej pravdepodobné ako prvé vyhlásenie (tvrdenie).

INSUMED produkty